Media nie manipulują

26 stycznia 2010


Media nie manipulują, media służą do manipulacji.

Dlatego tak głośna jest sprawa telewizji publicznej, dlatego tak zażarta walka o kontrolę nad mediami. Ten kto ma władzę nad środkami masowego przekazu, ten ma możliwość manipulowania społeczeństwem.

Same media też dają się manipulować. Wystarczy być „poważną” instytucją i podać do wiadomości tzw. „gorący temat”. Dziennikarze rządni sensacji jak hieny rzucą się na otrzymany temat, bez szczególnego wnikania w prawdziwość i rzetelność cytowanych informacji. Najważniejsze sprzedać temat i poprawić oglądalność, bo za to są pieniądze. Dobrze przygotowany „gorący temat” ma szansę na własne życie, a z czasem stanie się „medialną prawdą”.

Dzięki gonieniu za sensacją nikt nie przyjrzał się pentagonowi, w który rzekomo uderzył samolot przy ataku WTC. Nigdzie nie było szczątków samolotu, wybuch był niewielki i jak twierdzą specjaliści nastąpił wewnątrz budynku. Sam budynek został wcześniej ewakuowany…

Nikt nie sprawdzał zasadności epidemii świńskiej grypy, gdy była rozdmuchiwana gorączka śmiertelnego zagrożenia. Nikt z dziennikarzy nie sprawdził, że osoby ogłaszające pandemię świńskiej grypy pracowały równocześnie w firmach farmaceutycznych produkujących szczepionki. Ważniejsze było „podążanie za tłumem”, bo skoro inne stacje podają, że zagrożenie istnieje, to znaczy że ono jest.

Dlatego też wszystkie media są zagrożone manipulacją i to zarówno poprzez bezpośrednie naciski, jak i podawanie odpowiednio przygotowanych „hitów dnia”. Lud jest ciemny, lud to kupi.

We współczesnym świecie powstało nowe medium, a jest nim internet. Ponieważ internet jako taki jest z założenia wolny i niezależny, przez długi czas pozostawał poza rękami rządnych kontroli decydentów. Jednakże świat wokół nas się zmienia, postęp technologiczny daje miecz obu stronom walki o prawdę. Każdy może stworzyć bloga, ale też każde państwo może wprowadzić wzorem Chin kontrolę dostępnych stron.

Cóż z tego, że strony istnieją, skoro potencjalny czytelnik nie może do niej dotrzeć. Korzystając z wyszukiwarki również zostajemy odcięci od niektórych stron. Google filtruje wyniki nie tylko w Chinach, robi to w każdym kraju, tylko nigdzie na taką skalę jak w Chinach.

Przez internet też możemy być manipulowani. Wydawcy gazet mają swoje strony internetowe, gdzie zamieszczają często dokładnie te same informacje co w wersji papierowej, a wszystko tylko po to, by zwiększyć oglądalność, gubiąc po drodze istotę dziennikarstwa, czyli dążenia do prawdy.

Informacja to władza.

Ten kto kontroluje informację, ma władzę. Dlatego władze kolejnych państw wprowadzają kolejne cegiełki w kontroli internetu. Wielka Brytania, Australia, USA, Francja, Białoruś, Polska… lista się wydłuża.

W Polsce głównym motorem napędowym inwigilacji internetu są służby specjalne, które w zależności od własnych potrzeb ujawniają różne materiały (zwłaszcza w okresie przedwyborczym). Kontrola internetu odcięłaby społeczeństwo od niezależnych informacji.

Obecnie o proteście w sprawie cenzury można było przeczytać w internecie. Nie słyszałem, aby któraś z telewizji podała to w swoich informacjach, podczas gdy na znaczącej liczbie portali informacja była podawana na pierwszej stronie.

Nie dajmy się zmanipulować!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: