Decyzja Obamy w sprawie amerykańskich banków a manipulacja światową gospodarką

27 stycznia 2010


Czy amerykańskie banki są naprawdę bankami?

Ostatnia decyzja amerykańskiego prezydenta dotyczyła przyszłości sektora finansowego w USA. Mówię tu o rozdzieleniu roli banku i funduszu inwestycyjnego. Do tej pory amerykańskie banki łączyły te dwie funkcje.

Właśnie przez połączenie tych funkcji amerykański system finansowy miał tak wielkie problemy. Ponieważ amerykańskie instytucje finansowe zajmowały się też ryzykownymi inwestycjami, podczas załamania rynku straciły gigantyczne kwoty. Te straty zagroziły płynności finansowej i przyczyniły się do upadku kilku z tych firm.

Wbrew pozorom sprawa nie dotyczy tylko ameryki, ponieważ działalność tych instytucji wybiega daleko poza USA. Przykładem może być JP Morgan, które w Polsce zdołało zasłynąć z kilku „dziwnych” akcentów.

Firma ta wykazuje zaangażowanie w rynku środkowoeuropejskim, głównie w rynkach papierów wartościowych i usługach doradczych. O ile angażowanie się w akcje i kontrakty przy dużym kapitale jest oczywiste, to w doradztwie ten bank zdążył się skompromitować.

Historia działalności JP Morgan w Polsce w ostatnich latach, to kilka spektakularnych wpadek, włącznie z uzasadnionym podejrzeniem manipulacji kursami akcjami. Prawo w Polsce nie nakazuje ujawniania zaangażowania dużych instytucji w kontrakty terminowe, w przeciwieństwie do akcji, gdzie posiadanie powyżej 5% akcji danej firmy rodzi obowiązek informacyjny. W Polsce dwie duże instytucje posiadają 60% kontraktów na indeks wig20 na WGPW. Dzięki aferze z manipulacją giełdą wiemy, że jedną z tych instytucji najprawdopodobniej nadal jest JP Morgan. Że był, wyszło przy śledztwie skąd pochodziły zlecenia.

JP Morgan posiadając znaczący udział w kontraktach, przedstawiała „dziwne prognozy” dotyczące Polskiej gospodarki. O ile prognoza wzrostu gospodarczego na poziomie 0% (zero procent) jeszcze da się wytłumaczyć w jakiś w miarę sensowny sposób, to prognozy wartości złotego były tak oderwane od rzeczywistości, że bank wystosował sprostowanie w którym przedstawioną prognozę podał jako powstałą w wyniku błędu. Swoją drogą która poważna instytucja myli euro z dolarem?

Jeżeli plan amerykańskiego prezydenta zostanie szybko wprowadzony w życie i będzie polegał na zabronieniu bankom na inwestycje, to w najbliższym czasie należy się spodziewać odpływu kapitału z tzw. wschodzących rynków. Spowoduje to wzmocnienie dolara, spadek na giełdach i zmiany w bilansie płatniczym krajów.

Szanse na realizację planu Obamy są duże, co potwierdza spadek wartości kursów amerykańskich banków. Wiele zależy od tempa, w jakim zostaną wprowadzone, a tym samym jak bardzo będzie zauważalny transfer kapitału.

Dla Polski jest to dobra wiadomość, ponieważ z giełdy zniknie kapitał spekulacyjny, który drenował polski wciąż młody rynek finansowy. Dodatkowo światowa gospodarka poprawi swoją płynność finansową poprzez zmniejszenie zaangażowania kapitału w spekulację.

Kilka ciekawych moim zdaniem linków:

Link do poziomu kontraktów na WGPW na grudzień 2009r:
http://www.bankier.pl/static/att/70000/2064273_15.12.LOPstat.pdf

Linki do informacji o działalności JP Morgan w Polsce:

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,5974718.html

http://www.polskatimes.pl/opole/pieniadze/69448,dziwne-prognozy-banku-jp-morgan,id,t.html

http://forsal.pl/artykuly/96638,jp_morgan_zamieszany_w_manipulacje_na_warszawskim_parkiecie.html

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,5974718.html

http://www.rp.pl/artykul/158168,250558_JP_Morgan__Prognoza_wzrostu_PKB_Polski_to_0_0_proc__.html

http://www.redakcja.pl/Tekst/Polityka-Polska/525865,Zlotowka-gielda-i-jp-morgan.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: