Olimpiada wojny

14 lutego 2010


Rozpoczęły się igrzyska olimpijskie. W tradycji greckiej na ten okres wstrzymywano wszystkie działania wojenne. W duchu greckich protoplastów w XX wieku na czas trwania olimpiady ogłaszano rozejmy w wielu wojnach.

Teraz mamy XIX wiek i wraz z rozpoczęciem olimpiady, USA rozpoczęły nową ofensywę w Afganistanie. Żeby tego było mało, to wskutek pomyłki zginęło 12 cywilów. Ile takich pomyłek jeszcze amerykanie popełnią? Popełnili już wystarczająco wiele.

Stany Zjednoczone od wielu lat występują w konfliktach zbrojnych. Zawsze tam, gdzie mają w tym interes. Oficjalnie mówi się o wyswobodzeniu uciskanych narodów, a tak naprawdę chodzi o ropę i gaz. Powiązania rodziny Bush, która ma wieloletnie „tradycje prezydenckie”, z wielkimi koncernami naftowymi jest bardzo duże.

Jeżeli ktoś wierzy w zapewnienia USA, niech mi odpowie dlaczego nie ma amerykanów w Korei Północnej? Bo tam nie ma gazu, ani ropy. Każdy kraj, gdzie są surowce mineralne i nie jest stosowana polityka proamerykańska jest zagrożony. Armia Stanów Zjednoczonych po zakończeniu działań w jednym rejonie świata jest przesuwana do innego, gdzie akurat możliwe jest najwięcej do ugrania. Ropa naftowa, gaz, umowy na odbudowę kraju i dostawę broni – to są tematy, gdzie się obraca największymi pieniędzmi i te obszary są kluczowe dla amerykańskiej gospodarki.

Dziś USA prowadzi wojny dla pieniędzy. Szkoda tylko, że Polska bierze udział w nie naszych wojnach, bo wojna w Afganistanie, jak i wcześniej w Iraku, nie jest nasza. Nasi rodacy giną w bezsensownych konfliktach, a Polska nie ma żadnych profitów z powojennych obszarów.

Atak na Iran miał uratować świat przed atakiem bronią nuklearną, biologiczną i chemiczną. Okazało się, że w Iraku nie było broni masowego rażenia, a wieloletnie embargo na ten kraj skutecznie zniszczyło gospodarkę Iraku. Za to po wojnie ruszyło masowo wydobycie złóż ropy, którą w tamtym świecie można wydobywać najmniejszym kosztem na świecie.

Trzeba się pozbyć złudzeń… Polecam wiersz Juliana Tuwima „Do prostego człowieka”. W ciekawej aranżacji wykonuje go zespół Akurat (do wyszukania w google).

Na koniec pewien wierszyk:
„Boże, pozwól, bym potrafił,
Gdy ojczyzna mnie zawoła,
Zamiast piersi wypiąć dupę,
Bo ta ropa nie jest moja”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: