ACTA, czyli wielkie korporacje rządzą światem

23 lutego 2010


Przeciekł kolejny fragment ACTA – porozumienia, które jest bardziej tajne niż plany NATO. Dla przypomnienia: nad ACTA pracują przedstawiciele największych krajów, oraz największe firmy fonograficzne. Reszta świata nie ma prawa wiedzieć co jest przygotowywane, pomimo że dotychczasowe przecieki oraz ujawnione szczątkowe informacje pokazują, że za złamanie zapisów mają obowiązywać sankcje karne.

Kiedy obserwuję kierunek działań wielkich korporacji, przypomina mi się „Cyberpunk 2020”, gdzie światem rządzą korporacje, a władza państwowa jest tylko symboliczna. Obecnie największe korporacje dążą do takiego ustanowienia prawa, by zwykły obywatel nie miał żadnych praw.

W ramach walki z piractwem oprogramowania wprowadza się coraz więcej obowiązków na użytkownika, który tak naprawdę wydając duże pieniądze nie jest nawet właścicielem używanego oprogramowania. Po wczytaniu się w przeciętną licencję, okazuje się, że producent nie bierze żadnej odpowiedzialności za błędy w programach, nawet jeśli wiedział o ich istnieniu.

Oczywiście jeżeli prawo danego państwa zezwala na takie zapisy, lecz jaki problem wpłynąć na polityków, by wprowadzili bardziej korzystne przepisy? Przecież zaproszenie na konferencję do ciepłych krajów, z opłaceniem podróży i pobytu w luksusowym apartamencie zwróci się z nawiązką po wprowadzeniu nowego prawa.

Wielkie korporacje mają wielkie pieniądze. Kto ma pieniądze, rządzi obecnym światem. Zmiany w prawie są stopniowe, lecz zmierzające do jednego. Zwykły obywatel nic nie będzie miał do powiedzenia, będzie się musiał podporządkować, a jego życie będzie w pełni kontrolowane.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: