W USA wiatr zawiał w drugą stronę

26 lutego 2010


Jakiś czas temu pisałem o decyzji nowego prezydenta USA. Wygląda na to, że nowa administracja postanowiła wprowadzić normalność w instytucjach finansowych.

Nie będę opisywał szczegółowo sytuacji, ponieważ TUTAJ jest to dobrze opisane. Ogólnie wynika na to, że w końcu ktoś zaczął patrzeć wielkim amerykańskim bankom na ręce.

Czy amerykańskie banki stają się bardziej ostrożne i wycofują się z kompromitujących działalności, czy tylko zmieniają sposób działania, aby ukryć swoją działalność? Pytanie to nie bierze się znikąd, ponieważ na WGPW zaangażowanie wielkich instytucji w kontrakty terminowe spadło poniżej 20%, przy jednoczesnym utrzymaniu zaangażowania instytucji zagranicznych.

Możliwe są dwa warianty:
1. Wielkie instytucje wycofują się z giełd rynków wschodzących, co by korelowało ze spadkami na giełdach.

2. Tzw. „grubasy” wykorzystują pośredników, by uniknąć posądzenia o manipulacje i jednocześnie utrudnić wykrycie w przypadku śledztwa.

Ciężko powiedzieć który z tych wariantów jest prawdziwy. Z jednej strony trwające śledztwa w USA, z drugiej strony chciwość zarządzających. Jednego można być pewnym – czuć wiosnę i to nie tylko za oknem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: