ACTA upada w Europie

12 marca 2010


Parlament Europejski wydał rezolucję w sprawie przejrzystości i aktualnego stanu negocjacji ACTA. Tekst rezolucji jest dostępny tutaj.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że 11 marca 2009 Parlament wezwał Komisję do upublicznienia wszystkich dokumentów w tej sprawie. Dla Komisji ważniejsze były układy niż demokracja, dlatego też do tej pory nie znamy pełnych zapisów z negocjacji.

W rezolucji Parlament Europejski wzywa Radę i Komisję do pełnej jawności prowadzonych prac. Dodatkowo grozi wszczęciem postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Stanowisko Parlamentu staje się kością w gardle ACTA, ponieważ do tej pory robiono wszystko, by świat nie dowiedział się o ustaleniach, jakie zapadały w zaciszach gabinetów. Po tej rezolucji prace nad porozumieniem albo będą jawne, albo kilka osób usłyszy bardzo konkretne zarzuty.

Niby sam tekst rezolucji nic nie zmienia w sprawie, jednak takie stanowisko przy takiej większości głosów pokazuje, że w UE ACTA w kształcie, jaki znamy z przecieków, nie ma szans na wprowadzenie do standardów prawa.

Pozostaje mieć nadzieję, że treści w ACTA poznamy jak najszybciej i wciąż będziemy mogli cieszyć się tymi resztkami wolności jakie nam pozostały.

Na koniec kilka linków, które polecam:

http://prawo.vagla.pl/node/8986

http://di.com.pl/news/30630,1,0,ACTA_633_europoslow_przeciw_tajnym_negocjacjom.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: