Czy w Polsce jest potrzebna elektrownia atomowa?

17 marca 2010


Ostatnio znów odżyła sprawa elektrowni atomowej w Polsce. Mając w pamięci nie tak dawną awarię w Czarnobylu czy też ataki na Hiroszimę i Nagasaki. Energia atomowa jest potężna, jednak potrzeby energetyczne Polski wciąż rosną.

Energia odnawialna w naszym kraju możliwa jest do pozyskania z rzek i wiatru. Ze względu na klimat, energia słoneczna jest w mniejszym stopniu użyteczna, zwłaszcza zimą, gdy noce są długie.

Z otaczających nas krajów jedynie Białoruś nie posiada elektrowni atomowej, a Czechy czy Słowacja budują kolejną w swoich znacząco mniejszych krajach. Niemcy, czy Francja posiadają po kilkanaście elektrowni i doskonale zdają sobie sprawę, że wysokorozwinięta gospodarka potrzebuje olbrzymich ilości energii.

A energia z elektrowni atomowej jest na tą chwilę najtańsza i co ważniejsze, zapewnia stały poziom energii bez względu na warunki zewnętrzne. Nie ma znaczenia susza, brak wiatru, czy zachmurzenie, a te warunki blokują źródła energii odnawialnej.

Spadki napięcia, chwilowe braki prądu to już są bolączki największych polskich miast, zwłaszcza latem. Problemy te będą narastać, ponieważ zużycie prądu wzrasta wraz ze zwiększeniem zaawansowania technologi.

Źle się stało że 10 lat temu budowa została wstrzymana. Źle że technologia, którą chciano wykorzystać pochodziła zza Buga. Obecnie budowana elektrownia będzie budowana według nowoczesnych rozwiązań, które dają znacząco większe bezpieczeństwo by wypadki rodem z Czarnobyla nie mogły się powtórzyć.

Tylko że jeśli elektrownia będzie budowana tak jak autostrady, to może zobaczą ją nasze wnuki…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: