Katastrofa – przekleństwo czy błogosławieństwo

12 kwietnia 2010


Gdzie nie spojrzeć, wszędzie widzimy informacje o katastrofie, lecz wciąż nie są znane przyczyny. To jest nie tylko katastrofa lotnicza, to również katastrofa dla Polski. Prezydent Polski, wicemarszałkowie, generałowie dowództwa Wojska Polskiego… lista jest długa.

Przyznam się, że gdy dotarła do mnie informacja, myślałem, że to ponury żart. Zmiana prezydenta była potrzebna, ale nie w ten sposób. Nigdy nikomu nie życzyłem śmierci.

Paradoksalnie ta katastrofa może pozytywnie wpłynąć na Polskę. Być może politycy w obliczu katastrofy odłożą nieczyste zagrania i w końcu na polską scenę polityczną zagości kultura. Może w końcu w najbliższych wyborach nie będzie obrzucania błotem, wyciągania pradziadków, czy też wciągania w „grę polityczną” rodziny.

Każdy medal ma dwie strony. Straciliśmy dużą liczbę ludzi zajmujących czołowe stanowiska w kraju, ale jednocześnie jest duża szansa na poprawę stosunków międzynarodowych z Rosją, która będzie chciała „oczyścić się” z katastrofy.

PiS stracił swojego prezydenta oraz najbardziej znaczących przedstawicieli, ale jednocześnie mają szansę wykazać się ci, którzy do tej pory byli w cieniu. Kaczyński posiadał jeden z największych negatywnych elektoratów, ale w obliczu tragedii może się okazać, że współczucie przeważy nad rozsądkiem i da dla brata zwycięstwo.

W ciągu najbliższych miesięcy wybierzemy nowego prezydenta. Obecna lista kandydatów się skróciła, być może pojawią się nowe twarze. Najważniejsze, by nowy prezydent potrafił godnie nas reprezentować, prowadząc dialog z pozostałymi narodami.

Może nowy szef IPN nie będzie pozwalał na wykorzystywanie instytucji do walki politycznej, może następca Skrzypka będzie mógł się wykazać większymi kompetencjami. W przyszłość patrzę ze smutkiem, ale również noszę w sobie światełko nadziei. Nadziei na lepsze jutro.

Czy ta katastrofa jest przekleństwem, czy błogosławieństwem? Według mnie jednym i drugim…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: