Komisja majątkowa czyli kraść każdy może

11 czerwca 2010


Komisja majątkowa powstała, by oddać nieruchomości, jakie zostały przez władze PRL przejęte od kościoła katolickiego. Sens istnienia tej komisji jest wątpliwy, ponieważ jako rekompensata za przejęte mienie w czasach PRL powstał Fundusz Kościelny. Logicznym posunięciem powinno być zlikwidowanie Funduszu Kościelnego wraz z powołaniem Komisji majątkowej.

Ponieważ tak się nie stało, kościół katolicki (a w zasadzie przedstawiciele duchowni tego kościoła) dostawali podwójną rekompensatę za przejęte mienie. Jak się okazało chciwość kleru nie zna granic.

Prokuratura postawiła zarzuty członkom Komisji majątkowej, którzy reprezentują stronę kościelną. Sprawa się wydała przy przejęciu ziemi w Warszawskiej Białołęce. Na miejscu, gdzie miały powstać szkoły, boiska i parki, rękę położyły zakonnice. Żeby było ciekawiej, ziemia została wyceniona na ułamek swojej rynkowej wartości.

To jest jedna sprawa, a komisja rozpatrzyła ponad 2 tysiące wniosków. Ile pieniędzy zostało w ten sposób ukradzione? Dziura w budżecie byłaby załatana.

Cytując Rzeczpospolitą:

„Tylko reprezentowane przez Marka Piotrowskiego Towarzystwo Pomocy dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta w Krakowie w ciągu półtora roku otrzymało dzięki Komisji Majątkowej 1500 hektarów ziemi na Śląsku i w Małopolsce, choć po wojnie straciło tylko 69 ha. Prokuratura ma dowody, że wyceny gruntów, które komisji przedstawiał Piotrowski, były wielokrotnie zaniżone.„

Kilka linków w temacie:

http://www.rp.pl/artykul/69745,393931_Akcja__Komisja_Majatkowa_.html

http://info.wiara.pl/doc/567121.Afera-w-Komisji-Majatkowej

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1371,title,Prokuratura-postawila-zarzuty-czlonkom-Komisji-Majatkowej,wid,12347045,wiadomosc_prasa.html?ticaid=1a53a

http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/biznes/zwrot-koscielnego-mienia–zarzuty-dla-siedmiu-osob–w-tym-ksiedza,60095,1

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: