Cyberwojna już jest

21 czerwca 2011


Jak kiedyś napisał lcamtuf „informacja to władza”. Dziś żyjemy w świecie informacji, która nas zalewa. Zalewa nas internet, telewizja czy radio. Wśród natłoku bardzo łatwo przegapić informacje ważne, a te najważniejsze najczęściej są ukryte.

Ostatnio znalazłem informację o połączeniu sił LulzSec i Anonymous. Obie grupy zapowiadają ataki na rządy krajów wprowadzające cenzurę, największe korporacje i banki – krótko mówiąc na tych, którzy mają władzę. Cel jest jasny: opublikować wszystko co jest ukrywane.

O tym, że rządy ukrywają za dużo pokazało już Wikileaks. To, że korporacjom też trzeba patrzeć na ręce, pokazuje sprawa ACTA w kolejnych aktach dramatu. Dramatu, którego ceną może być wolność słowa i prywatność.

Cytowany na początku lcamtuf (czyli Michał Zalewski, który jest postacią na osobny wpis) też pokazał, że wielkie korporacje mają klientów gdzieś:

http://www.dobreprogramy.pl/lcamtuf-odrzuca-prosbe-Microsoftu,Aktualnosc,22337.html

Ostatnio jedna z korporacji znalazła się na świeczniku. Jest nią Sony. Cała historia zaczęła się od usunięcia możliwości instalowania innych systemów na konsoli gier. Wiele osób kupiło tą konsolę właśnie dla tej możliwości. Znalazł się ktoś, komu zależało na tyle, aby przywrócić funkcjonalność za którą zapłacił i złamał zabezpieczenia konsoli. Tym kimś jest George “GeoHot” Hotz. W odwecie Sony wytoczyło ciężkie działa w postaci swoich prawników i pozwało hakera.

Po wcześniejszych wybrykach sony, typu instalacja rootkitów na komputerach użytkowników, wybuchające baterie w laptopach, spora grupa zdolnych ludzi powiedziała dość. Rozpoczął się zmasowany atak na serwery Sony. Korporacja oszczędzała do tej pory na zabezpieczeniach, co mści się teraz – nie ma tygodnia bez włamania na jakiś serwer Sony.

Jeżeli dołożyć przegłosowanie w USA możliwości odpowiedzi militarnej na atak internetowy, oraz przyznanie się Chin do posiadania oddziału cyberarmii.

Dokąd to wszystko zmierza?… Czas pokaże.

zestaw linków w temacie:

http://wikileaks.org/

http://di.com.pl/news/38679,1,0,Cyberwojna_z_rzadami_korporacjami_i_cenzura_LulzSec_i_Anonymous_lacza_sily.html

http://lcamtuf.coredump.cx/

http://niebezpiecznik.pl/post/usa-rakieta-w-hackerow/

http://hack.pl/aktualnosci/sony-znowu-pod-lupa-hakerow.html

http://niebezpiecznik.pl/post/game-over-ps3-wyciagnieto-root-key-konsoli/

Lista tematów związanych z sony:

http://niebezpiecznik.pl/tag/sony/

Komentarze 2 to “Cyberwojna już jest”


  1. Niestety jesteśmy za „mali” żeby dowiedzieć się jaki plan na przyszłość mają dla nas wielkie korporacje i politycy. Julian Assange wykazał się niezykła odwagą i siłą zakładając stronę Wikileaks. Strona jest przejawem protestu przeciw mataczeniu i podawaniu nieprawdziwych informacji dla zamydlenia oczu mediom, ja się pod tym podpisuję. Jesteśmy zbyt niedoinformowani ponieważ politycy dawkują nam informacje i ukrywają swoje machlojki.

    • demokryt Says:

      Cel główny władzy zazwyczaj jest jeden: utrzymać władzę. W zależności od systemu używa się bardziej lub mniej radykalnych rozwiązań…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: